Aktualna projekcja inflacji wg. NBP, stopy procentowe i obligacje.
Aktualna projekcja inflacji wg. NBP, stopy procentowe i obligacje.
12 lipca 2022 roku, Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą projekcję inflacji (CPI) w Polsce.

Źródło: NBP. Bieżąca projekcja inflacji (opublikowana 12 lipca 2022 r.).
Z wykresu wynika, że tzw. szczyt inflacji będziemy mieli w I kwartale 2023 roku, a nie w wakacje lub na przełomie III i IV kwartału 2022 roku – jak pierwotnie zakładano. Z projekcji wynika również, że inflacja będzie jeszcze rosła do poziomu ok. 18 – 20 % w ujęciu rok do roku.
Aktualnie, stopy procentowe w Polsce są na poziomie 6,5 procent (stopa referencyjna NBP) i prawdopodobnie będą jeszcze wzrastać.

Źródło: tradingeconomics.com. Polska – stopa procentowa na 12 lipca 2022 r..
Zmiana projekcji inflacji NBP jest również w pewien sposób zmianą w kontekście przewidywania maksymalnych rentowności obligacji skarbowych. Zakłada się bowiem, że maksymalne rentowności dłuższych obligacji skarbowych są osiągane w okolicach tzw. szczytów inflacji. Tym samym obecnie mamy pewną niewiadomą (prawdopodobnie większą niż wcześniej) odnośnie zachowania rentowności obligacji skarbowych z terminem wykupu powyżej 3-4 lat.

Źródło: stooq.pl. Rentowności polskich, 10 – letnich obligacji skarbowych w ostatnich 5 miesiącach na dzień 12 lipca 2022 r.
Niemniej jednak wydaje się, że systematyczne budowanie tzw. pozycji w ramach funduszy obligacyjnych (przede wszystkim zawierających w swoim portfelu polskie obligacje skarbowe o krótszych terminach wykupów oraz obligacje korporacyjne solidnych emitentów) – już przy tych poziomach rentowności ma sens, zakładając określony horyzont inwestycyjny (najlepiej minimum 2-3 letni) i możliwość wahań cen ze względu na zmiany rentowności oraz możliwe wyprzedaże obligacji, które ostatnio miały jeszcze miejsce.
**********
Materiał należy traktować jako wyłącznie wyraz osobistych poglądów autora. Nie stanowi on oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. W celu podjęcia konkretnych decyzji inwestycyjnych zalecana jest głębsza analiza – przede wszystkim własnego tzw. profilu inwestycyjnego uwzględniającego cele, własną skłonność do ryzyka oraz horyzont inwestycyjny.
źródło zdjęcia nagłówkowego: <a href=’https://www.freepik.com/photos/financial-risk’>Financial risk photo created by freepik – www.freepik.com</a>