Akcje i obligacje w I połowie 2022 – co będzie dalej?…
Akcje i obligacje w I połowie 2022 – co będzie dalej?…
Jak wyglądają rynki akcji i obligacji w roku 2022?
Jeśli chodzi o obligacje to najniższe rentowności obserwowaliśmy na przełomie roku 2020 i 2021. Nie można tym samym się dziwić, że rentowności (rekordowo niskie) zaczęły wzrastać już na początku roku 2021 i również w roku 2022 (do pierwszej połowy). Tym samym klienci funduszy obligacyjnych doświadczyli niestety ujemnych stóp zwrotu (nawet rzędu kilkunastu procent), ale dotyczy to nie tylko klientów w Polsce.
Na rynkach akcji również (jak do tej pory) rok 2022 jest słaby i specyficzny. Od początku roku (do połowy czerwca br.) indeks największych spółek amerykańskich (S&P 500) przecenił się o ok. 23%, indeks amerykańskich spółek technologicznych (Nasdaq Composite) o ok. 28%, a rodzimy indeks szerokiego rynku (WIG) o ok. 25%. Należy zauważyć, że od połowy czerwca br. do chwili obecnej (28 lipca br.) widoczne jest pewne odreagowanie na rynku akcji amerykańskich. Ale czy jest to jedynie korekta wzrostowa przy spadkowym trendzie, czy stopniowe „podnoszenie się” rynku akcji po okresie przecen – przekonamy się w najbliższym czasie. Warto zauważyć, że przeceny na rynku akcji i obligacji w pierwszym półroczu 2022 były już z pewnością bezprecedensowe!
Ilustracja 1: Łączna utrata wartości rynkowej akcji i obligacji amerykańskich w poszczególnych latach (2011, 2005, 2015, 2018, 2002, 2008 oraz I połowie 2022 roku) w stosunku do nominalnego PKB Stanów Zjednoczonych, źródło: kalkulacja wykonana przez Allianz Global Investors na podstawie danych zaczerpniętych z serwisu Bloomberg.
Jak widać na powyższym wykresie, w pierwszym półroczu 2022 roku, spadek wartości rynkowych akcji i obligacji w USA w stosunku do nominalnego PKB był największy w tym wieku i wyniósł 52,3%, podczas gdy w bardzo trudnych i specyficznych latach – 2008 oraz 2002, wynosił on odpowiednio: 32,1% oraz 21,8%.
Gdybyśmy zweryfikowali historyczne stopy zwrotu indeksu akcji amerykańskich (S&P 500), w kolejnych latach (po w/w okresach), to otrzymamy następujące wartości:
Ilustracja 2: Historyczne roczne stopy zwrotu indeksu S&P 500 w poszczególnych latach, występujących po okresach utraty wartości rynkowej akcji i obligacji amerykańskich (wg. ilustracji nr 1). Opracowanie własne na podstawie danych z portalu www.macrotrends.net.
Podsumowując:
Wniosek nasuwa się sam, po okresach największych spadków na rynkach akcji i obligacji w tym wieku w Stanach Zjednoczonych w latach 2018, 2002 i 2008, kolejny rok dawał stopy zwrotu z rynku akcji w okolicach lub powyżej 25% (jeśli chodzi o indeks S&P 500).
Duża część analityków wskazuje na atrakcyjność już obecnych wycen akcji, również patrząc na rynek z perspektywy dużych spadków, które miały miejsce w I połowie 2022 oraz systematycznej (możliwej) stabilizacji inflacji oraz cen surowców na świecie. Już obecnie widoczne są pewne symptomy spowolnienia gospodarczego – gorsze odczyty sentymentów, PMI, produkcji przemysłowej, etc. Tak jak wspomniano powyżej, prognozowanie przysłowiowego „dołka” na rynku akcji jest arcytrudne (a wręcz niemożliwe). Większość analityków wskazuje na to, że rynki akcji mogą mieć już powoli „apetyt” na stopniowe wzrosty, o ile nie nastąpią dodatkowe negatywne czynniki lub tzw. „szoki” (np. typu „upadek Lehman Brothers, epidemia covid – 19”, etc..)…
************
Materiał należy traktować jako wyłącznie wyraz osobistych poglądów autora. Nie stanowi on oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Zabronione jest powielenie i rozpowszechnianie tej publikacji bądź jej części bez wyraźnej zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale..
Źródło zdjęcia czołowego: <a href=’https://www.freepik.com/photos/trader’>Trader photo created by jcomp – www.freepik.com</a>
#inwestycje #aktywa #oszczędności #oszczędzanie #akcje #obligacje #surowce #ekonomia #gospodarka #finanseinwestycyjne #kapitał #wealthmanagement #finanse #finanseosobiste