Kurs walutowy, a realne stopy procentowe
Kurs walutowy, a realne stopy procentowe
(na podstawie wywiadu z Robertem Sakowskim z magazynu LIFE IN Łódzkie)
LIFE IN: Kiedy rozmawialiśmy kilka miesięcy temu, dużo mówił pan o słabnącej złotówce. Jakby pan dziś ocenił tę kwestię?
To prawda, sygnalizowałem od pewnego czasu słabnącą złotówkę i w tym kontekście to się wydarzyło. W ostatnim roku na przykład, dolar amerykański w relacji do polskiej złotówki umocnił się o ponad 22%, Frank szwajcarski do złotówki prawie 15%, a EURO do PLN tylko trochę ponad 4% (stan na 31 sierpnia br.). Jest to również jedna z przyczyn podwyższonej inflacji w Polsce, bo większość surowców, takich jak na przykład ropa naftowa – kupujemy w dolarach amerykańskich.
Jest to pochodna wielu czynników. W ekonomii istnieje kilka modeli i elementów do oceny tej zależności. Po pierwsze, tzw. parytet stóp procentowych oraz tzw. parytet siły nabywczej, wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów. Mówiąc w dużym uproszczeniu, organy państw, które prowadzą bardziej zdecydowaną politykę względem inflacji – nijako przyczyniają się do umocnienia własnej waluty i vice versa. Gdybyśmy przyjrzeli się inflacji i stopom procentowym w poszczególnych krajach / strefach, to w Polsce mamy aktualnie inflację na poziomie 16,1%, a stopę referencyjną NBP, po ostatniej podwyżce na poziomie 6,75% (czyli realnie minus 9,35%). W strefie Euro, inflacja jest na poziomie ok. 9,1%, a stopa procentowa (od dzisiaj, tj. 8 września br.) wynosi 1,25% (czyli realnie minus 7,85%). W Szwajcarii: inflacja wynosi ok. 3,5%, a stopa procentowa minus 0,25% (czyli realnie minus 3,75%). W Stanach Zjednoczonych – inflacja jest na poziomie 8,5% (lipiec 2022 r.), a stopa procentowa 2,5% (czyli realnie minus 6%). Dodatkowo 26 sierpnia br. – odbyło się przemówienie prezesa FED, który zakomunikował, że „bank centralny USA będzie wszelkimi siłami walczył z inflacją (poprzez podwyżki stóp procentowych), nie zważając na spowolnienie gospodarcze czy recesję…”. Takie komunikaty (i działania) – pogarszają sentyment na rynku akcji, ale w średnim horyzoncie mogą przyczynić się do umocnienia danej waluty. Podsumowując, proszę zauważyć, że powyższe wyliczenia potwierdzają tą tezę. Bardziej zdecydowana walka z inflacją w danym państwie i wyższe realne stopy procentowe przyczyniają się do umacniania danej waluty.
W przypadku kursu walutowego znaczenie ma także bilans handlowy. Jest to również jeden z potencjalnych czynników słabości kursu walutowego PLN/USD, ale również EUR/USD. Przykładem jest bilans handlowy strefy Euro, w którym widać, że ostatnie kwartały są dość specyficzne. Po latach nadwyżki handlowej strefy Euro przechodzimy w spory deficyt.
Ilustracja nr 1: Bilans handlowy strefy EURO, źródło: stooq.pl, @RobinBrooksIIF
Jeśli chodzi o Polskę, sytuacja jest podobna jak w strefie EURO. Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń – maj 2022 r. wyniosły w cenach bieżących 625,5 mld PLN w eksporcie oraz 674,8 mld PLN w imporcie. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 49,3 mld PLN, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 roku było dodatnie i wyniosło 16,8 mld PLN (źródło: GUS).
Do tego trzeba jeszcze uwzględnić tzw. ryzyko polityczne. Jesteśmy państwem graniczącym z krajami prowadzącymi działania wojenne – to raczej działa na niekorzyść. Jeśli mielibyśmy zaprognozować, co będzie dalej z polską złotówką w relacji do innych walut – to zależy w dużej mierze od tego jak będzie kształtować się w Polsce inflacja i tzw. realna stopa procentowa w porównaniu z innymi państwami i oczywiście od poziomu sentymentu i strachu, jak również od ratingu i stabilności państwa.
************
Materiał należy traktować jako wyłącznie wyraz osobistych poglądów autora. Nie stanowi on oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tej publikacji bądź jej części bez wyraźnej zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.
Źródło obrazka czołowego: freepik.com; <a href=”https://www.freepik.com/free-photo/billie-dollar-money-background_1025786.htm#query=currency&position=19&from_view=search”>Image by jcomp</a> on Freepik