I po Wyborach… Giełda w Warszawie mocno w górę!
I po Wyborach… Giełda w Warszawie mocno w górę!
Wczoraj zostały ogłoszone wyniki Wyborów do Parlamentu. Jak wiadomo opozycja (Platforma Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica) w Wyborach do Sejmu zdobyła w sumie 248 mandatów i jest realne, a wręcz bardzo prawdopodobne przejęcie władzy w Polsce przez koalicję złożoną z tych ugrupowań.
Reakcja rynku kapitałowego w Polsce była wręcz zaskakująca. Indeks największych spółek (WIG20) w poniedziałek zanotował ponad 5-cio procentowy wzrost, a po kolejnym dniu (w sumie) wartość notowanych spółek w tym indeksie wzrosła o około 7%.
Ilustracja nr 1: Wykres indeksu WIG 20 – stan na godz. 11, 17.X.23 r. źródło: stooq.pl.
Od około miesiąca umacnia się też polska waluta w relacji do EURO oraz USD.
W ciągu ostatnich kilku dni obniżyła się też rentowność polskich obligacji skarbowych – czyli nastąpił pozytywny efekt wzrostu ich cen.
Ilustracja nr 2: Rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych – stan na 17.X.23 r., źródło: stooq.pl
To dobra informacja dla posiadaczy między innymi funduszy opartych na obligacjach skarbowych, stało-kuponowych, ale również (a może przede wszystkim) dla Państwa polskiego, bo wraz ze spadkiem rentowności emitowanego długu – (w uproszczeniu) maleją również koszty jego obsługi.
Głównymi przyczynami takiego zachowania rynku w Polsce była głównie reakcja inwestorów zagranicznych i napływ kapitału. Rynek (głównie akcyjny) dyskontuje przyszłość, a inwestorzy przede wszystkim widzą szanse wzrostu wartości polskich spółek (i również polskiej gospodarki) poprzez kilka elementów, w tym między innymi:
Po pierwsze, odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wyniku czego pieniądze na inwestycje (głównie infrastrukturalne, ale nie tylko) napłyną z Unii Europejskiej, co wzmocni polską gospodarkę i da nowe perspektywy do jej wzrostu.
Po drugie, nadzieja inwestorów wiąże się z możliwym, innym zarządzaniem spółkami Skarbu Państwa. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich 8 latach Państwo (a w zasadzie partia rządząca) przejęła większą kontrolę nad tymi spółkami i część tych zysków była przeznaczana na cele polityczne lub tzw. inwestycje centralne, państwowe. Poza tym, sposób obsadzania menedżerów w tych spółkach również budził zastrzeżenia. Tym samym, wyceny spółek głównie tych największych z WIG20 – z udziałem Skarbu Państwa, pomimo ich zysków pozostawały na realnie niskich (lub nawet bardzo niskich) poziomach, bo inwestorzy mieli świadomość na co te zyski (na jakie inwestycje) będą przeznaczane i jakich korzyści dla inwestorów w związku z tym można się spodziewać.
I po trzecie, napływ kapitału zagranicznego na rynek polski to również wiara inwestorów w poprawę praworządności w Polsce, większej przejrzystości prowadzonej polityki oraz przerwanie zmierzania Państwa w kierunku centralizacji władzy.
Tym samym wielu analityków, biorąc pod uwagę głównie te trzy czynniki (a zwłaszcza czynnik opisany jako drugi) – dopatruje się możliwych, dalszych pozytywnych perspektyw wzrostu rynku akcji w Polsce w najbliższych miesiącach. Z pewnością będziemy się temu przyglądali…
**************************************
Materiał należy traktować jako wyłącznie wyraz osobistych poglądów autora. Nie stanowi on oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tej publikacji bądź jej części bez wyraźnej zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.
Źródło obrazka czołowego: Obraz autorstwa <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kolaz-koncepcji-transparentu-finansow_51400809.htm#query=stock%20market&position=44&from_view=search&track=ais”>Freepik</a>