Czy złoto to nadal atrakcyjny „kierunek inwestycji”?
Czy złoto to nadal atrakcyjny „kierunek inwestycji”?
Takie pytanie zostało mi zadane ostatnio w pewnym wywiadzie…
Na wstępie warto pokreślić, że ceny złota w ostatnich miesiącach biją historyczne rekordy.
Ilustracja nr 1: wykres obrazujący cenę uncji złota w USD w okresie ostatnich 5 lat (na dzień 25.04.2024 r.), źródło: stooq.pl
Jak widać, cena uncji złota zbliżyła się w ostatnim czasie do poziomu 2400 USD za uncję. Duży skok ceny złota – to w zasadzie okres ostatnich tygodni.
Kika słów o złocie jako inwestycji.
Przyjęło się mawiać, że „jest to aktywo na trudniejsze czasy (wojna, inflacja, etc.)”. W ostatnich latach z pewnością można zaobserwować spore zainteresowanie tzw. „nowoczesnymi inwestycjami” – typu: kryptowaluty, forex, blockchain, sztuczna inteligencja, etc. – głównie wśród młodych ludzi. Tym samym, niektórzy już wręcz uznali, że złoto to aktywo „klasyczne, dla starszych i bardziej konserwatywnych inwestorów”. W kontekście tego trendu – byli już tacy, co „pogrzebali” to aktywo jako zyskowną inwestycję, przypisując mu pewną archaiczność. Nawiązując do ostatnich wydarzeń na rynku złota (wzrost cen o ok. 20% w ciągu jednego kwartału) – wydaje się, że złoto „nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i przypomniało inwestorom o sobie”.
W ujęciu tzw. teorii portfelowej, złoto było uznawane za (istotny) składnik portfela inwestycyjnego. Oprócz postrzegania go za tzw. „aktywo zabezpieczające inflację i pozwalające chronić majątek w trudniejszych czasach”, warto wspomnieć, że posiada ono w zasadzie niską korelację z innymi aktywami – głównie akcjami i obligacjami.
Ilustracja nr 2: Korelacja pomiędzy różnymi klasami aktywów , źródło: Peloton Wealth Strategists Research, Y-Charts.
Widzimy na powyższym diagramie, że występuje niska (lub nawet bardzo niska) korelacja między cenami złota, a cenami akcji (spółek amerykańskich) oraz trochę wyższa korelacja pomiędzy złotem, a obligacjami (jednakże również ta korelacja nie jest wysoka). Zgodnie z teorią portfelową, konstruowanie tzw. portfeli efektywnych polega na doborze aktywów które mają określoną stopę zwrotu, ale ich wahania są nisko skorelowane ze sobą. W ten sposób można uzyskać zadowalającą stopę zwrotu oraz zmniejszenie wahań całego portfela inwestycyjnego. Zatem złoto, w pewnej części całego portfela inwestora – oczywiście wpisuje się w tą logikę.
Jeśli chodzi o możliwości dla tego typu inwestycji – to mamy ich kilka:
Po pierwsze, inwestycja bezpośrednio w sztabki (złota). Oczywiście ważny jest wybór wiarygodnego dostawcy – czy dostarczony towar jest właściwy i oryginalny? Trzeba wziąć pod uwagę, czy cena takiej sztabki odzwierciedla aktualną cenę rynkową? Jakie prowizje zapłacimy przy zakupie i późniejszej odsprzedaży? Jak szybko możemy to sprzedać, jeśli podejmiemy taką decyzję i gdzie będziemy to przechowywać? Jeśli zdecydujemy się na przykład na przechowywanie w sejfie bankowym – to ile będzie to kosztowało?
Po drugie, można zainwestować w instrument finansowy (np. ETF) odzwierciedlający cenę złota.
Po trzecie, dostępne są na rynku również instrumenty finansowe (fundusze, ETF-y), bazujące na akcjach spółek zajmujących się wydobywaniem, przetwarzaniem, ale również poszukiwaniem złota – tzw. akcje „górników złota”. Trzeba w tym aspekcie zaznaczyć, że tego typu np. fundusz, będzie co prawda skorelowany z cenami złota, ale nie będzie tych cen wiernie odzwierciedlał. Dodatkowo mamy do czynienia tutaj z tzw. „dźwignią całkowitą” (total leverage). Chodzi o to, że ceny akcji są dość mocno skorelowane z zyskami danych spółek, a w przypadku wahania cen danego surowca – zmieniają się również przychody tych spółek. Każda firma ma określone koszty stałe oraz koszty finansowe – dlatego zyski firm w odniesieniu do zmian ich przychodów, reagują ze znacznie większą siłą – zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Na tym polega istota tzw. „dźwigni całkowitej”. Dodatkowo, w wycenie akcji spółek w ramach danego sektora, inwestorzy biorą pod uwagę między innymi również: sentyment na rynku akcji, postrzeganie danego sektora, alternatywę dla innych inwestycji, etc.
Sektor tzw. „górników złota” – to sektor różnego rodzaju firm funkcjonujących w różnych obszarach geograficznych (głównie w Kanadzie, USA, RPA, Australii). Są to zarówno „dojrzałe”, duże firmy wydobywcze, jak i mniejsze, znajdujące się na wcześniejszych etapach, w tym również spółki zajmujące się poszukiwaniem złota. Dlatego właśnie, będą zawsze występowały pewne różnice w wycenach fizycznego złota i akcji spółek z tego sektora.
Ilustracja nr 3. Wykres EFT-u (czyli funduszu odzwierciedlającego indeks), bazującego na akcjach tzw. „górników złota”: VanEck Gold Miners USA (GDX.US) w okresie ostatnich 5 lat, źródło: stooq.pl
Oczywiście każdy okres będzie inny – w korzystnych okresach, akcje spółek (ze względu na przykład na wymienioną wcześniej dźwignię) – mogą się zachowywać znacznie lepiej niż ceny złota. Taki okres mieliśmy w roku 2020, kiedy od marca 2020 roku do okolic września 2020 – cena złota wzrosła o ok. 30 – 35%, a średnie ceny akcji spółek w tym sektorze – ponad dwukrotnie! (można to zobaczyć porównując powyższe ilustracje: nr 1 oraz nr 3).
Podsumowując, stare i znane „maksymy inwestycyjne” brzmią:
1.”Określone aktywo zaczyna wzrastać na wartości jak już większość traci nadzieję”. Jest to chyba cały czas aktualne, bo tak się właśnie często dzieje w aspekcie różnych inwestycji oraz
2. „Teraz będzie inaczej” – to wiara i postrzeganie coraz większej grupy ludzi, że określone czynniki będą stale napędzały ceny danego aktywa, bez względu na wyceny. Tego typu myślenie powoduje często tzw. „bańki spekulacyjne” (przykład chociażby akcji spółek internetowych w okolicach 2000 roku, czy słynna „bańka” w zakresie cen i kredytów związanych z nieruchomościami w USA w roku 2008). Euforia w zakresie jednych aktywów inwestycyjnych powoduje często, że inne aktywa i ich wyceny pozostają zapominane.
To, że inwestowanie w kopalnie złota może być cały czas atrakcyjne – potwierdza swoim działaniem również znany polski miliarder Sebastian Kulczyk (Forbes, marzec 2024).
Konkludując;
Biorąc pod uwagę charakterystykę złota jako aktywa stanowiącego co prawda (przynajmniej teoretycznie) tzw. „bezpieczną przystań”, ale dość trudno wycenialnego (w porównaniu na przykład do akcji i obligacji) oraz specyfikę instrumentów opartych na akcjach spółek z tego sektora (działających na pewnej dźwigni, nie zawsze idealnie skorelowanych z cenami złota) – pokuszenie się o jednoznaczne stwierdzenie, że to „dobra inwestycja” jest stwierdzeniem ryzykownym (zwłaszcza w kontekście dużej wpłaty lub / i znaczącego procenta portfela. Niemniej jednak (zdaniem wielu ekspertów), złoto może cały czas być uznawane za (istotny) składnik portfela inwestycyjnego. Należy jednak podkreślić, że w przypadku instrumentów bazujących na akcjach spółek z sektora związanego ze złotem – wahania są bardzo wysokie, nawet wyższe niż w przypadku akcji spółek z innych sektorów. Tym samym powinno to być uwzględnione w konstruowaniu i określaniu składu danego portfela inwestycyjnego. Również trzeba wziąć pod uwagę fakt, że akcje spółek wydobywających lub przetwarzających złoto – nie zawsze będą miały wysoką korelację z cenami złota, o czym wspomniałem wcześniej.
***************************************
Materiał należy traktować jako wyłącznie wyraz osobistych poglądów autora. Nie stanowi on oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tej publikacji bądź jej części bez wyraźnej zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.
źródło obrazka czołowego: <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/estetyczna-tapeta-ze-zlotymi-sztabkami-pod-wysokim-katem_33754602.htm#fromView=search&page=1&position=24&uuid=0954101e-7f9f-4117-8d5f-b450c16d8c28″>Obraz autorstwa freepik</a>